Zene/zenész
A fából faragott szobor és az emlékmű együttese Abaújszántón, a Béke u. 3. előtt található, települési közterületen, a fő utcán.
Roma kultúra
Az emléktábla az Abony városát szórakoztató cigány zenészeknek állít emléket
Zene/zenész
A dombormű Abonyban, a Kálvin utca 1. szám alatt található, a Bihari János Alapfokú Művészeti Iskolába vezető folyosó oldalfalán.
Roma holokauszt
Alsószentmártonban A roma holokauszt áldozataiért emlékművet 2018-ban az Alsószentmártoni Önkormányzat állíttatta fel, közösen az Új Nap, Új Esély Egyesülettel.
Egyéb történelmi esemény
A kopjafa az I. és II. világháborúban elhunyt babócsai roma áldozatoknak állít emlékművet.
Zene/zenész
A pihenőhely [ahova az adatfelvevők nem jutottak el] Czinka Panna prímásnak állít emléket. A tábla felirata: A legenda szerint ő írta a Rákóczi-indulót.
Valójában ez tévedés; az indulót: Nikolaus Scholl írta 1820-ban, viszont magyarországi cigányzenészek terjesztették el.
Roma holokauszt
Az emléktábla Bakonytamásiban található, a roma holokauszt 60. évfordulója alkalmából a Bakonytamási Cigány Kisebbségi Önkormányzat állíttatta a tragikusan elhunyt zsidó és roma áldozatok emlékére
Roma holokauszt
Balassagyarmaton a Roma holokauszt emléktáblát a Biztosabb Jövőért Egyesület és a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület állíttatta 2018-ban. Az alkotáson idézet szerepel Choli Daróczi Józseftől: Nagy sötét napját a gyásznak, nagy gyásznapját a cigánynak.
Zene/zenész
Baranyi Dezső „Rekett” – 1996-ban átadott – emléktáblája Balassagyarmaton található, állíttattói Balassagyarmat Cigány Kisebbségi Önkormányzata és Balassagyarmat Önkormányzata voltak.
Zene/zenész
Veszprém Megye Tanácsának Idegenforgalmi Hivatala az emléktáblával arról emlékezik meg, hogy Balatonfüred volt az egyik kiindulási pontja a magyar verbunkos zenének, s hogy annak inspirálói Pálóczi Horváth Ádám, Bihari János, Csermák Antal és Ruzitska Ignác voltak
Vallás
Az Orsós–Bogdán kereszt (Isten dicsőségére) Balatonszentgyörgyön található magánkezdeményezés, a Batthyány utca 8. szám alatt (az előkertben)
Egyéb történelmi esemény
Bátán, az 1956-os árvízben elhunyt romák emlékére állított kopjafa
Képzőművészet/Festő
Pásztor Eszter (tolmács és műfordító) 2009-ben, a Bódvalenke Freskófalu projekt keretein belül roma művészeket kért fel arra, hogy a bódvalenkei házak falait újravakolják és valamilyen csodálatos festményt alkossanak rájuk.
A világ minden részéből érkeztek a településre roma festők, ahol napjainkban 18 művész 33 képe látható, ezek főként a helyi legendákat és a klasszikus cigány témákat ábrázolják.
A Bódvalenkei Freskófalu szabadtéri tárlattá vált, ami a világban párját ritkítja, mert hozzájárul a romák megbélyegzésének, valamint a velük szembeni előítéleteknek a lebontásához, egyben bizonyítva azt is, hogy egy kis falu roma közössége is képes saját erőből tenni azért, hogy kilábaljon a mélyszegénységből. (A kész falképek valójában nem friss vakolatra készültek, hanem száraz falra festették őket [szekkók], de a köznyelvben a Freskófalu név rögződött.)
Roma kultúra
A cigányság felemelkedését elősegítők emléktáblája Békésen található, a Táncsics utcában. Az emléktábla szövege szerint: a Békési Cigány Kisebbségi Önkormányzat Antóni Pálnak, Ásós Gézának, Bodoczki Mihálynak, Flóra Jánosnak, Fekete Mihálynak, Földesi Józsefnek, Flóra Józsefnek és Surmann Lászlónak kívánt emléket állítani vele a cigányság felemelkedéséért végzett áldozatos munkájukért.
Zene/zenész
A Berekböszörményi roma zenészek emléktáblája Berekböszörményben található, gránitból készült, és 2020-ban adták át.
Zene/zenész
A Cigányzenészek emléktáblája Berzéken található, állíttatója Kiss László volt, 2019. szeptemberében adták át.
Író/irodalom
Az emléktábla Bicskén, a Kerecsendi Kiss Márton emlékház (Bihari u. 9.) falán található. Állíttatói Bicske Város Önkormányzata, Bicske Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata, egy Roma Civil Szervezet és a Magyarország kormánya voltak. Az emléktábla átadására 2014-ben került sor. A rajta lévő szöveg szerint: Kerecsendi Kiss Márton bicskei cigány iskolája az országban az első volt, 1938 és 1944 között ő maga is tanított benne.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emlékmű Szigetváron, a Deák Ferenc tér 24. szám mellett található, 2009-ben adták át. Rajta asszony térdel, van mögötte kerítésoszlop áll, szögesdrót darabja jelzi a koncentrációs tábor. A fekete márványtáblán a következő felirat szerepel: Emlékezz! A Szigetvár és térsége roma holocaust áldozataira!
Zene/zenész
Az Elhunyt cigányzenészek emléktáblája Szigetváron található a mai Korona étteremben. Felirata: Az elhunyt szigetvári cigányzenészek emlékére állította a szigetvári Cigány Kisebbségi Önkormányzat 1999-ben.
Egyéb történelmi esemény
Általános leírás:
Puczi Béla emléktáblája Budapesten, a VI. kerületben, a Nyugati pályaudvar indulási oldalának falán található. A bronz féldombormű alkotója Kállai András, a táblát az Idetartozunk Egyesület és a Roma Sajtóközpont kezdeményezésére 2017-ben avatták fel.
A pályaudvar parkolójaként nyilvántartott területet – szintén az Idetartozunk Egyesület indítványára – 2021. április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon a Fővárosi Önkormányzat átnevezte Puczi Béla térnek.
Képzőművészet/Festő
Péli Tamás emléktáblája Budapest IX. kerületében, a Lónyay u. 13/B. falán található. A domborművet Sándor Antal készítette, 2000-ben adták át. Az állíttatók a Cigány Művészek Baráti Köre, a Körtánc Egyesület és a Ferencvárosi Önkormányzat. Az emléktábla domborműve a festőt és modelljét mutatja, meg egy részletet a művész Vers festő barátaimhoz című költeményéből: A naptól raboljatok fényt, / Nagy halottainktól alázatot, / Játsszatok az örökkévalósággal.
Zene/zenész
Bihari János emléktáblája Budapest IX. kerületében található, a Kinizsi és Lónyay utcák sarkán. A tábla szövege: Itt állott az a ház, melyben Bihary (sic.!) János a nemzeti zene kiváló úttörője 1827. április 27-én (sic.!) lehunyta szemét. Halála századik évfordulójának emlékére állította Budapest Székesfőváros Közönsége
Zene/zenész
Bihari János mellszobra Budapesten, a Margitszigeten, található. A mellszobor Radó Károly alkotása, a Budapest ostromakor elpusztult bronz félalak helyett. (Az eredetit 1928-ban a Fővárosi Közmunkák Tanácsa állíttatta.) A jelenlegi szobrot 1969-ben adták át, valószínűleg a Fővárosi Tanács állíttatta.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Bogdán János cigány értelmiségi emlékműve Budapesten, a VII.kerületi Nefelejcs utca 39. belső udvari falán valósult meg. Az épület korábban a Roma Polgárjogi Alapítvány, Roma Sajtóközpont és a Romaversitas székháza volt. A műalkotás azt a pillanatot állítja meg, amikor az iskolaalapító megkísérli áttörni a roma közösséget körülvevő előítélet falait.
Egyéb történelmi esemény
Dilinkó Gábor (Bizsu) roma származású 1956-os szabadságharcos emlékét az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége őrizte meg a 2015-ben felállított emléktáblával. Ezen két másik harcostársa nevét is feltüntették. Az emléktábla Budapesten, a VIII. kerületi Corvin köz jobb oldalán található.
Egyéb történelmi esemény
Szabó Ilona „Kócos” emléktáblája Budapesten, a Corvin köz bal oldalán található. Az emléktáblát az 56-os Forradalmi Nemzeti Szövetség és az Igazolt Magyar Szabadságharcos Világszövetség állíttatta. Az emléktábla állítói ezt tartották fontosnak tartották megörökíteni róla: Dicsőség a hős 17 éves Szabó Ilona bajtársnőnek – a kis „Cinka Pannának” – aki az 56-os forradalomban hazánk szabadságáért feláldozta fiatal életét.
Író/irodalom
Csemer Géza emléktáblája Budapest V. kerületében, a Haris köz 3 falán található. 2018-ban állíttatta Budapest V. Kerület Önkormányzata
Író/irodalom
Lakatos Menyhért emléktáblája Budapesten, a III.kerületben, a Füst Milán utca 22. falán látható, 2011.04.11-én, 85. születésnapja alkalmából adták át. Az állíttató a Lakatos Menyhért Alapítvány volt.
Zene/zenész
A Muzsikus cigányok parkja Budapesten, a VIII. kerületi Baross utcában található, a Fővárosi Önkormányzat, illetve a Józsefvárosi Önkormányzat létesítette 2013-ban. Az átadás évében az emlékoszlopokon 8 roma muzsikus portréja kapott helyet, alkotójuk Illyés Antal szobrászművész.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emlékmű Budapesten (a IX.kerületben) a Nehru parton található. A Pharrajimos 60. évfordulójára állíttatták részben a Fővárosi Önkormányzat, részben cégek, civil szervezetek, egyéni adakozók összefogásával. Tervezője Maurer Klimes Ákos, kivitelezője Szabó Tamás. A műalkotás egy krematórium izzó kemencéjét szimbolizálja, amelyben belül bronzból mintázott, megnyomorított emberi alak látható. Az emlékhelyet 2006-ban adták át.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emléktáblát a Pharrajimos 60. évfordulóján (2004.07.31-én) avatták az Országos Cigány Önkormányzat (VII.,.Dohány u. 76.) épületének falán. Állíttatói az Országos Cigány Önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. A tábla szövege szerint: tisztelettel és alázattal a holokauszt cigány származású (és tragikusan elhunyt) áldozatainak emlékére
Zene/zenész
Pege Aladár emléktáblája szülőházán, Budapesten, a VIII.kerületben, a Víg utca 20. falán található. Állíttatói a Pege Aladár Emlékbizottság és a Fővárosi Önkormányzat voltak, 2009-ben avatták fel.
Roma kultúra
A Rácz Gyöngyi Közösségi Központban található az Újpesti Cigány Helytörténeti Gyűjtemény: Magyarország első roma helytörténeti gyűjteménye – közel 4500 archív fotográfia, több száz levéltári és magán dokumentum, 110 visszaemlékezés (oral history) több száz archív sajtóanyag.
Az aulában 100 nm. kiállítótér 2 vitrinnel. Megelevenednek a régi cigánybandák, családok fotográfiái, bálok, keresztelések, temetések. Szegkovácsok munka közben, piaci kereskedők, gyári dolgozók.
Itt működik az Újpesti Tanoda (az 1994/95 tanévtől), a Nemzetközi Roma Könyvtár, 56-os Emlékhely.
Roma holokauszt
Dráfi József botlatóköve, Budapest IV. kerületében, a Tél u. 52. előtt található, Az állíttató a helyi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat, a kivitelező Gunter Demnig. 2015-ben adták át.
Zene/zenész
Radics Béla emléktáblája és szobra Budapesten, a XIII. kerületben található, a Gyöngyösi utca és a Vőlegény utca sarkán. Az emléktábla az V. lépcsőház bejáratánál van kihelyezve, a szobor pedig a lakóházak által határolt belső parkban.
Az emléktáblát 2000-ben adták át, a szobrot, ami Kovács Károly alkotása, 2005-ben. Az emlékhelyek létesítését mindkét esetben a Radics Béla Emléktársaság kezdeményezte.
Zene/zenész
Radics Béla emléktáblája és szobra Budapesten, a XIII. kerületben található, a Gyöngyösi utca és a Vőlegény utca sarkán. Az emléktábla az V. lépcsőház bejáratánál van kihelyezve, a szobor pedig a lakóházak által határolt belső parkban.
Az emléktáblát 2000-ben adták át, a szobrot, ami Kovács Károly alkotása, 2005-ben. Az emlékhelyek létesítését mindkét esetben a Radics Béla Emléktársaság kezdeményezte.
Zene/zenész
Rácz Aladár emléktáblája Budapesten, a XVI. kerületi Rácz Aladár Zeneiskola (Táncsics u. 7.) falán található. Az emléktáblát az iskola egyik tanára, Horváth Sándor készítette, 1988-ban avatták fel.
Egyéb történelmi esemény
A hazáért hősi halált halt magyar cigány áldozatok emléktáblája Budapest I.kerületében, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Díszudvarán található. Állíttatói a Honvédelmi Minisztérium, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Farkas János Alapítvány voltak. Az alkotást 2008.03.11-én avatták fel.
Egyéb történelmi esemény
A Roma holokauszt emléktábla Budapest III. kerületében, a Váradi utca 15/A szám alatt található, állíttatói Óbuda-Békásmegyer Cigány Önkormányzat és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat voltak. Az alkotást 2021.08.02-án adták át, a cigány holokauszt emléknapján.
Zene/zenész
Farkas Gyula emléktáblája Budapest VIII. kerületében, a Muzsikus cigányok parkjában található, állíttatói a Farkas Gyula Tradíció Egyesület, valamint Budapest VIII. kerület (Józsefvárosi) Önkormányzata voltak. Az alkotást 2022.04.08-án adták át, a Nemzetközi Roma Nap ünnepségeinek keretében. Az oszlopon Berki Lászlóval közösen van elhelyezve a portré-dombormű. Az oszlop felirata: A Rajkó Zenekar alapító művészeti vezetője és zenepedagógusa, aki az ország cigány muzsikusainak több generációját nevelte. A Rajkó-módszer elnevezésű tanítási gyakorlata az UNESCO szellemi kulturális örökség jó gyakorlatok nemzeti nyilvántartásában elismert érték.
Zene/zenész
Rácz Aladár emléktáblája Budapesten, a XII. kerületben, egykori lakóhelyének (Rácz Aladár u. 2.) falán található. Állíttatói a Művelődési Minisztérium és Budapest Főváros Tanácsa voltak. Az emléktáblát 1986-ban, a művész születésének 100. évfordulóján, avatták fel, felirata: Rácz Aladár korunk legjelentősebb cimbalomművésze, 1937-től a Nemzeti Zenede, majd a Zeneművészeti Főiskola tanára, Kossuth-díjas, érdemes, kiváló művész.
Zene/zenész
A Cziffra György emlékszobor Budapesten, a XIII. kerületben, a Cziffra György parkban található. Állíttatója Budapest Főváros XIII. kerület Önkormányzata volt. Az alkotást Meszlényi Molnár János készítette, az emlékművet 2021.11.05-én (Cziffra György születésének 100. évfordulóján) avatták fel.
Zene/zenész
Cziffra György emléktáblája Budapest XXII. kerületében, a muzsikus egykori lakóhelyének (Bálvány u. 25.) falán található, állíttatója Budapest Főváros XXII. kerület (Budafok-Tétény) Önkormányzata volt. S. Hegyi Béla szobrászművész alkotását 2014.11.29-én adták át.
A műnek volt egy 1996-ban átadott, 100×130 cm-es bronz változata, amit elloptak. Ezért felkérték a szobrászművészt, hogy készítse el az eredeti alkotás kő változatát.
Roma holokauszt
Az emlékmű Bük városban található, a Petőfi utcában, a templom mellett. A második világháború (a holokauszt) roma és zsidó áldozataira emlékezik. A kompozíció előoldalán egy kígyószemű dögkeselyű látható, előtte a kisgyermekét védelmező édesanya, a hátoldalon egy krematórium kéménye.
Zene/zenész
A Büki zenész cigányok emlékműve Bükön, a temetőben, található. A síremléket a Pannon Cigányzenekar állíttatta 2015-ben. Felirata: Bük város 750 éves évfordulója alkalmából a büki zenész cigányok emlékére állíttatta a Pannon Cigányzenekar.
Vallás
A Cigány kápolna és feszület Csatkán található, mindkettőt az Országos Roma Önkormányzat létesítette saját forrásaiból és adományozó magánszemélyek támogatásából. A kegyhelyet 2006-ban adták át a roma közösségnek.
Zene/zenész
Az emlékoszlop Csengődön, a Dankó Pista Művelődési Ház előtt áll (József Attila utca 23)
Roma holokauszt
Az Európa fal és egyben Roma Holokauszt/Pharrajimos Emlékmű Cserdiben található a Fő utca 59. szám alatt
Helyi közéleti személyiség
Bogdán László emléktáblája Cserdiben, a polgármesteri hivatal (Fő u. 60.) falán található, Megvalósítása költségeinek többségét Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere magánemberként vállalta át. Az alkotást 2021-ben adták át, Bogdán László tragikus halálának egy éves évfordulójára emlékezve. A tábla szövege: A változás úgy kezdődik, hogy valaki elindul valamerre.
Nemzetiségek
A Nemzetiségek Életfái Emlékpark Csobánka határában található, öt itt élő nemzetiségnek állított kopjafából és három emléktáblából áll
Roma holokauszt
A kopjafa a pharrajimos/roma holokauszt idején kivégzett dobozi 20 roma embernek állít emléket a dobozi temetőben
Roma holokauszt
A második világháborúban elhurcolt romákra emlékező Roma Holokauszt Emlékmű a dobozi temetőben található
Roma holokauszt
Torony település (volt ondódi) területén, az Újvár utca 1. ház falán a roma holokauszttal kapcsolatos két emléktábla található.
Az 1984.08.11-én felavatott emlék két elemből áll: felső részén Radnóti Miklós-idézet olvasható a Töredék című versből, az alatta lévő szöveg: 1944-ben, a fasiszták cigányszármazású ondódiakat hurcoltak el, akik közül tizenhárman soha nem tértek vissza. Az emléktáblát a deportálás (1944.08.11.) 40. évfordulóján állíttatta a települési tanács.
Ezt követően Vas Megye Közgyűlése és Torony Önkormányzata 2004-ben az előbbiek alatt újabb táblát helyezett el A haláltáborok ártatlan áldozatainak emlékére felirattal, rajta három kivégzett áldozat érem-domborművét, melyek szövege: A holokauszt áldozataiért 1944–2004. Ez a gránittábla a roma holokauszt 60. évfordulójára emlékeztet.
Roma holokauszt
Torony település (volt ondódi) területén, az Újvár utca 1. ház falán a roma holokauszttal kapcsolatos két emléktábla található.
Az 1984.08.11-én felavatott emlék két elemből áll: felső részén Radnóti Miklós-idézet olvasható a Töredék című versből, az alatta lévő szöveg: 1944-ben, a fasiszták cigányszármazású ondódiakat hurcoltak el, akik közül tizenhárman soha nem tértek vissza. Az emléktáblát a deportálás (1944.08.11.) 40. évfordulóján állíttatta a települési tanács.
Ezt követően Vas Megye Közgyűlése és Torony Önkormányzata 2004-ben az előbbiek alatt újabb táblát helyezett el A haláltáborok ártatlan áldozatainak emlékére felirattal, rajta három kivégzett áldozat érem-domborművét, melyek szövege: A holokauszt áldozataiért 1944–2004. Ez a gránittábla a roma holokauszt 60. évfordulójára emlékeztet.
Roma kultúra
A Cigány tájház Eleken található (Dankó u. 6.), megvalósítói magánemberek voltak: Erdődi Ferenc és Lakatos Julianna. 2012.08.16-án adták át.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emléktábla Esztergomban, az esztergom-kertvárosi Szent István király templom udvarán (Damjanich u. 77.) található. Az állítható 2019-ben az Esztergomi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat volt.
Vallás
A gádorosi Szűz Mária-szobor Gádoroson, a Kossuth utca és a Fő utca kereszteződésénél található parkban kapott helyet.
Roma holokauszt
A Roma Holokauszt Emlékmű Galambok település Főterén/Petőfi Sándor utca/ található, a települési önkormányzat épülete előtt
Nemzetiségek
A magyarországi német és roma közösséget is szimbolizáló Életfa a baranyai Gödrén található, a falumúzeum udvarán. A műalkotást 2007-ben adták át. Kivitelezői Semes-Bogya Eszter, Kutasi Gyula és Halovács Béla fafaragók voltak.
Zene/zenész
A gyomaendrődi Cigány Zenészek Emlékművét, a Kossuth téren, 2002-ben avatták fel. A következő feliratokat tartalmazza: “Mindent eljátszottam: Örömöt, bánatot…De a becsületet és az adott szavamat soha” - “Cigányzenészei emlékét őrzi Gyomaendrőd lakossága”
Zene/zenész
Rézműves Tódor cigányprímás síremléke Hajdúnánáson, a Reviczky utcában (a Városi Múzeum kertjében) található.
Helyi közéleti személyiség
A Lakatos Alajosra emlékező márványtáblát 2016-ban helyezték el Halmajugrán, a Kossuth Lajos utca 158. falán.
Roma kultúra
A cigánytelep lebontásának Emlékhelye Hetvehelyen található, az egykori beás cigánytelep területén. Az alkotást 2005. augusztusában adták át.
Roma kultúra
A Roma skanzen Hetvehelyen található, alapítója Hetvehely Község Önkormányzata és a települési Roma Nemzetiségi Önkormányzat volt. 2014. augusztusában adták át.
Roma kultúra
Az ország első roma tájháza Hodászon található, az Ady Endre u. 29. szám alatt . Az épített örökség három épületből áll. Az építmények célja bemutatni a térségben élő romák lakhatási lehetőségeit 1920–1970 között.
Vallás
Hodászon a görögkatolikus cigánypasztoráció Sója Miklós atya vezetésével kezdődött el az 1940-es években, a görögkatolikus cigány templom építésébe pedig 1991-ben kezdett bele a görögkatolikus egyház. A vallási központot 1995-ben avatták fel. A finanszírozásban nemzetközi támogatók is részt vettek.
Zene/zenész
Czutor Béla domborműve Hódmezővásárhelyen található, a Kossuth tér 3. számú épület (egykori Fekete Sas szálló) sarkán. Állíttatója Kenéz Heka Etelka volt, kivitelezője Lantos Györgyi szobrászművész. Az alkotást 2000. 11. 12-én adták át.
Zene/zenész
Czutor Béla cigány muzsikus domborműve Hódmezővásárhelyen található, egy épület falán, a róla elnevezett Béla cigány utca és a Teleki utca sarkán.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emléktábla a hódmezővásárhelyi zsinagóga falán (Szent István tér 2.) található. Eredetileg a települési Cigány Nemzetiségi Önkormányzat a helyi katolikus temetőben helyeztette el (1994), de néhány évtized elteltével a CNÖ-ben megfogalmazódott az igény, hogy felújított állapotban inkább a helyi zsinagóga kertjében lenne méltó helye. Ennek megfelelően a CNÖ és Matyi Sándor egyéni vállalkozó adományaival meg is valósították, és 2021.08.01-én újra felavatták.
Roma holokauszt
Az Istvándiban található kopjafa felirata szerint az emlékművel a helyi roma közösség a holokauszt roma áldozataira emlékezik. Ennek szellemiségét egy idézet is kifejezi: “Megölte őket a gyűlölet, / őrizze emléküket a szeretet.”
Roma holokauszt
Az Istvándiban található Roma holokauszt emléktáblát a település emlékező közössége állíttatta a holokauszt roma áldozatainak emlékére. A monumentum szellemiségét – Radnóti Miklós Töredék című verséből vett idézettel fejezik ki: „Oly korban éltem én e földön, / mikor ki szót emelt, az bujhatott, / s rághatta szégyenében ökleit, –/ az ország megvadult s egy rémes végzeten / vigyorgott vértől és mocsoktól részegen.”
Zene/zenész
Rácz Aladár emléktáblája Jászapátiban a Városi Könyvtár (régi városháza)
tornácának falán (Dr. Szlovencsák Imre út (korábban: Velemi Endre u.) 2, Juhász Máté
utca) található. 2020-ban adták át.
Zene/zenész
Id. Sánta Ferenc cigányprímás Jászberényben kezdte meg a pályafutását, aminek 2004-ben Jászberény Város Önkormányzata állított emléket
Zene/zenész
A Cigányzenészek emlékműve Jászfényszarun a Vörösmarty, Szegfű és Búzavirág utcák kereszteződésében található. 2013.05.17-én állíttatta Jászfényszaru Város Önkormányzata.
Roma holokauszt
Jászkiséren a Roma holokauszt emlékművet három szervezet állíttatta fel 2006-ban (Jászkiséri Etnikai Szervezet, Jászkisér Nagyközség Önkormányzata, Jászkisér Gyermekeiért Alapítvány). A monumentum a holokauszt roma áldozataira emlékezik, szellemiségét egy – Radnóti Miklós Naplójából származó – idézet fejezi ki.
Zene/zenész
A Jászkiséri Etnikai Szervezet 2005-ben, majd 2020-ban, Jászkisér település emléktáblát állíttatott a cigány zenészek emlékére.
Roma holokauszt
Kalocsán 2003. 08. 02-án avatta fel Kalocsa Város Roma Önkormányzata, a Phralipe Organizacia Kalocsa és a budapesti Roma Sajtóközpont a roma holokauszt áldozatainak emlékére készült emléktáblákat. 2018-ban a helyszínen további holokauszt-emlékművet is avattak, aminek tervezője: Kiss István festő-grafikus művésztanár, alkotója: Farkas Tibor szobrász.
Zene/zenész
A Kapolcsi cigány zenészek emlékére című emlékoszlop Kapolcson, a Kossuth u. 44. előtti parkban található. 2003-ban állíttatta a települési Cigány Kisebbségi Önkormányzat.
Roma holokauszt
A kaposfői Roma holokauszt emlékmű állíttatója 2021-ben a kaposfői Roma Nemzetiségi Önkormányzat volt. Előlapján kettétört kerék látható, ami a törést jelképezi, amit a romák elszenvedtek a népirtás idején. A kerék alatt beás nyelven szerepel: Árszăturá Máré – Nagy világégés. Ez utóbbi azért szerepel ilyen formában, mert a beás nyelvben nincs szó a holokausztra vagy a lágerre, ugyanakkor az idősebb beás generációk a II. világháborút Nagy Világégésként nevezték meg.
Vallás
A Cigány Jézus Kecskeméten, a műkertvárosi Szent Ferenc templom mellett található. A feszületen a Krisztus-alak roma arcvonásokat visel, vele szemben egy vastag fatörzs üregében Szűz Máriát jelenítette meg az alkotó. A kompozíciót 2011. 08. 02-án avatták fel, a holokauszt roma áldozatainak emlékére.
Egyéb történelmi esemény
Kemencén, a Nyúzó-völgyben, található az 1782-es roma vérvád áldozatainak emlékműve. A bitófát szimbolizáló kopjafát a 200. évfordulón (1982-ben), roma értelmiségiek szervezésében, roma középiskolások állították fel.
Vallás
Kevermesen a települési roma kisebbségi önkormányzat kezdeményezésére állították fel a Szűz Mária-szobrot 2014-ben.
Zene/zenész
A Kisbéren élt roma muzsikusok emléktáblája Kisbéren, a Polgármesteri Hivatal (Széchenyi u. 2.) falán található. 2021-ben állíttatta Kisbér város Roma Nemzetiségi Önkormányzata.
Roma kultúra
A Rostás László Cigány Közösségi Ház Kiskunhalason található (Tó u. 36.). Kiskunhalas Közös Önkormányzati Hivatala és Kiskunhalas Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata hozta létre 2018-ban.
Roma kultúra
Az Emléktábla azokért akik sokat tettek a cigányságért Kiskunhalason, a Cigány Közösségi Ház (Tó u. 36.) falán található. 2016-ban adták át.
Egyéb történelmi esemény
A Cigány kopjafa Vokányban, az Európa Parknak nevezett területen (Kossuth Lajos u. 44.) található. A Cigány Kisebbségi Önkormányzat állíttatta 2008-ban. A zömök kopjafán felül kocsikerék utal a romákra, alul pedig a felirat: CKÖ Vokány 1998–2008
Zene/zenész
Burai Zoltán emléktáblája Kisújszálláson, a Deák Ferenc u. 11. számú ház (az egykori Nagytippan vendéglő) falán található, állíttatói a Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Köre, a Városvédő és -szépítő Egyesület, valamint a Városi Nyugdíjas Klub voltak. Az alkotás elkészítésével Oláh Lászlót bízták meg. 2006 szeptemberében adták át.
Roma kultúra
Komlón a Dankó Pista Közösségi Házat (Zrínyi tér 2.) Komló Város Cigány Kisebbségi Önkormányzatának szomszédságában adták át 1997-ben.
Roma holokauszt
Komló városában, a Vörösmarty utcában, egy 2018-ban felállított emlékkő idézi fel, hogy a második világháború idején a roma holokausztnak komlói áldozatai is voltak. A kompozíció kiegészül egy másik emlékkővel, amit 2019-ben állítottak a romák elleni 2008/2009-es sorozatgyilkosság áldozatainak emlékére.
Zene/zenész
Banyák Kálmán emlékműve Kunszentmiklóson, a Kálvin téren, található, 2019.10.01-én állították fel
Roma holokauszt
A második világháború idején, 1944-ben Lengyelben csendőrök vadásztak a romákra. Egytől a hatvankilenc évesig mindenkit legyilkoltak. Az áldozatok emlékhelye a lengyeli temető szélén található, az elkövetőket 1957-ben ítélték el. Az emlékoszlop kopjafaszerű, térben elforgatva az áldozatok neve és kora szerepel rajta, a tetején pedig egy lángra hasonlító faragás van.
Roma kultúra
A Vágyakozások című falfestmény Pusztakovácsi Kürtöspuszta nevű területén található a 36. szám alatt, a Faluház déli oldalán. Az alkotó Sántha Imre képzőművész volt, az átadás 2000-ben történt meg.
Zene/zenész
Fátyol Misi cigányprímás bronzszobra Makó városában, a Széchenyi téren található, közel a Korona Szállóhoz, ahol 1945 és 1979 között muzsikált. Az emlékművet a Makói Muzsika című rendezvény keretében avatták fel 2009.08.19-én
Zene/zenész
A Helyi cigányzenészek emléktáblája Nógrád megyében, Mátraterenyén található. 2021-ben adták át.
Roma holokauszt
A Szalonnai Sport és Közösségfejlesztő Egyesület (SZAKE) Szalonnán - 2012-ben Cigány holokauszt emléktáblát állíttatott az 1944.08.02-án Auschwitzban meggyilkolt romák emlékére. A tábla szövege: A bűntől szabadulás első lépése szembenézés tetteinkkel, a múlt borzalmaival. Az áldozatokra emlékezés figyelmeztet a bűnökre: ne ismétlődhessen meg.
Rasszista támadások áldozatai
A romák elleni 2008/2009-es gyilkosságsorozatra emlékező táblát, , 2018.11.03-án helyezték ki Miskolcon, a települési roma önkormányzat épületének falán, a Baross utcában.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emlékmű, amit 2021.08.01-én adtak át, Miskolcon, a Kálvária domb alján található, állíttatói az Episztémé Egyesület, Miskolc Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata és Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Roma Területi Nemzetiségi Önkormányzata voltak. Az alkotás készítője: Kosztics László, beás származású fafaragó. A kifelé néző nőalak – háta mögött a szögesdróttal és a vasráccsal – üzenete, hogy a mai kor emberének emlékezni és emlékeztetni kell a szörnyű tragédiára.
Zene/zenész
Gertner János emléktáblája Mohácson található, 2001-ben avatták fel a Lungo Drom, az Országos Cigány Önkormányzat és a Mohácsi Cigány Kisebbségi Önkormányzat kezdeményezésére. A műemlék grafikusa Horváth Zoltán volt.
Zene/zenész
Peti Bogdán Péter emléktáblája a Mohácsi Halászcsárda épületének falán található. A művész 1902-ben született, tambura prímás volt. Mohács Cigány Kisebbségi Önkormányzata állított emlékművet neki születésének 100. évfordulóján, 2002-ben.
Zene/zenész
Ifj. Peti Kovács István, Cini 1968-ban született Mohácson, a híres Peti Kovács zenész dinasztiában.
Vallás
Monoron, a cigánytelepen, a Czinka Panna és a Thököly utca sarkán található a kereszt (nem feszület, mert nincs rajta Jézus-alak).
Zene/zenész
A helyi roma muzsikusokra emlékező névsortábla a nagybaracskai temetőben található.
Rasszista támadások áldozatai
A romák elleni rasszista sorozatgyilkosság első áldozatainak állított emléket a nagycsécsi temetőben a települési Roma Nemzetiségi Önkormányzat a következő szöveggel: Nagy Tiborné (40) † / Nagy József (43) † / A rasszista sorozatgyilkosság első halálos áldozatai. / Bőrük volt a bűnük! / Állíttatta: Nagycsécsi Roma Önkormányzat / A gyilkosság 10. évfordulója alkalmából. / 2018. november 03-án.
Helyi közéleti személyiség
Nagyecseden, a Vásártér u. 6. falán található a Szerelmesek kútja, ami Bódi Guszti és felesége, Margó szerelmének állít emléket.
Zene/zenész
Nagyecseden – települési önkormányzati és civil kezdeményezésre – 2012-ben állítottak emléktáblát a településről elszármazott és Népművészet Mestere vagy Népművészet Ifjú Mestere címmel rendelkező művészek/zenei együttesek tiszteletére.
Roma holokauszt
Nagykanizsán a II. világháború cigány áldozatainak állított emlékművet 1991-ben avatták fel, a Vár úton (az Ifjúsági parkban). A kompozíció alkotója Csávás Csaba fafaragó.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Nagykanizsán a Cigány Kisebbségi Közösségi Házat 1997-ben alapította Nagykanizsa Megyei Jogú Város Cigány Kisebbségi Önkormányzata. Az intézmény Bogdán János – roma pedagógus, iskolaszervező (a Gandhi Gimnázium első igazgatója) – 1999. januári halála után, Teleki László és Váradi Istvánné közös javaslatára még 1999-ben, felvette az ismert cigány értelmiségi nevét, akinek tiszteletére – 1999.04.17-i dátummal – Nagykanizsa Megyei Jogú Város Cigány Kisebbségi Önkormányzata emléktáblát is elhelyezett az épületen belül.
Zene/zenész
Benczi Gyula cigányprímás emléktáblája Nyíregyházán, a Dózsa György utca 6. sarkán (az egykori Európa Szálló épületén) található, 1971-ben adták át: Az emléktáblát Nyíregyháza Város Tanácsa és a Szabolcs-Szatmár Megyei Idegenforgalmi Hivatal állíttatta.
Roma holokauszt
A nyíregyházi Roma holokauszt emlékmű a helyi köztemetőben (Pazonyi út 5.) található. Az állíttató a Cigány Kisebbségi Önkormányzat volt. 1993-ban avatták fel. A kompozíció egy szikla alá szorult szekérkerékből áll, amelynek minden küllője egy-egy roma áldozatot jelképez. Az emlékmű romani és magyar nyelvű felirata: Anda le mudardé / romengó széropé / Gondolataink / a cigány áldozatokra / szállnak
Helyi közéleti személyiség
Dandos Gyula 1956-os roma szabadságharcos volt. A Nyíregyháza Északi temetőjében neki állított jelfát 2010.02.26-án leplezte le Csabai Lászlóné, Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestere és Balogh Artúr, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke. Az alkotás készítője Schmidt Sándor népi iparművész volt.
Roma kultúra
A Roma kiválóságok tiszteletére avatott emléktábla Nyíregyházán, a Zöld Irodaház (Hősök tere 9.) falán találhatók. 2022-ben adták át, az állíttatók: Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata, valamint civil és társadalmi szervezetek.
Roma holokauszt
A II. világháború alatt megtörtént roma holokauszt cigány áldozatainak állít emléket az emléktábla, amit 2018-ban állíttatott fel Ötvöskónyi Község Önkormányzata, a barcsi Cigány Önkormányzatok Társulása és az ötvöskónyi roma nemzetiségi önkormányzat.
Író/irodalom
Jónás Tamás versidézetének táblája, Ózdon a helyi Művelődési Ház (ÓMÉK Olvasó) előtt található. 2016-ban avatta fel a Csakoda Csoport. A részlet Jónás Tamásnak az Út és erény könnye című verséből való, a tábla szövege: Az elméd gyötröd. Faggatod a jelent, mit jelent / a cél, hogy megbecsüld mi van: a jelentéktelent. / Elmélkedésnek nincs helye, marad a döbbenet: / A mindenség nem romlandóbb, de nem is több veled.
Roma kultúra
Pálfán, 2000-ben, a települési Cigány Kisebbségi Önkormányzat kopjafát avatott a helyi cigányság emlékére. Alkotója Nagy Sándor volt. Az emlékoszlop 2019-ben állagmegóvásra szorult, amit magánkezdeményezésből sikeresen megoldottak.
Roma holokauszt
A roma holokauszt 60. évfordulójára emlékező kompozíció négy oldalán egymással összefüggő domborművek vannak.
Az előlapon a törött kerék a vándorlás szimbóluma, ugyanakkor a sínek a romák haláltáborba hurcolását is jelképezik, a másik oldalon egy gyermek szemét eltakarva szembesül azzal, hogy a szüleit krematóriumba viszik, a harmadik oldal szögesdrótot markoló férfit és egy gyermeket mutat, míg a negyedik oldalon a sorsukba beletörődött roma nők láthatók.
A kompozíció alakjainak hátterében a téglasorok a krematórium kéményére utalnak.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Bogdán Jánosnak, a Gandhi Gimnázium első igazgatójának emléktáblája Pécsen található, a Gandhi Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskolában. A kompozíció az ismert roma értelmiségi sajnálatosan rövid életére (1963–1999) emlékeztet, és egy Wittgenstein idézetet fűz hozzá: „Mert a filozófiai problémák akkor keletkeznek, amikor a nyelv szabadságra megy.” Az emléktábla mellett Braille-írással is tapintható Bogdán János neve és születési és halálozási éve.
Roma holokauszt
Piliscsabán a Roma Holokauszt emlékoszlop a települési Szociális Gondozó és Családsegítő Központnál található
Nemzetiségek
A piliscsabai Ősök parkja szlovák kezdeményezésre jött létre a település plébániatemploma közelében. Szák Kocsis Pál fafaragó munkája, 2002-ben adták át.
Zene/zenész
Sallay Misi cigányprímás emléktáblája Tapolcán, a Batsányi János téren található. 2003-ban állíttatta a Tapolcai Cigány Kisebbségi Önkormányzat és a Veszprém Megyei Cigány Ifjúsági Egyesület.
Zene/zenész
Sallai Misi cigány prímás és nótaszerző emléktáblája tapolcai lakhelyének (Szegfű utca 3.) falán található; 2001-ben állíttatta a Veszprém Megyei Cigány Ifjúsági Egyesület és a Tapolcai Cigány Kisebbségi Önkormányzat
Roma holokauszt
A cigány holokauszt tapolcai és környéki áldozatainak emléket állító emlékművet a tapolcai régi temetőben (Dózsa György út 5.) állítottak fel 2008-ban. Az emlékmű állíttatója a Tapolcai Cigány Kisebbségi Önkormányzat volt, de támogatta a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány is. Összesen 99 áldozat nevét és lakóhelyét sorolja fel, legtöbbször feltüntetve a születési időpontot is, és hogy melyik koncentrációs táborba került.
Roma holokauszt
Rinyabesenyő Önkormányzata és Rinyabesenyő Roma Nemzetiségi Önkományzata 2018.09.28-án avatta fel a roma holokausztra emlékeztető kopjafát és az emléktáblát, melynek felirata: A Roma Holokauszt – Porajmos áldozatainak emlékére.
Roma holokauszt
A Rinyaújlakon található Roma Holokauszt Kopjafát a Rinyamenti Hátrányos Helyzetű Emberek Egyesülete állíttatta 2016.10.29.-én. A rajta lévő szöveg szerint kompozíció a II. világháborúban haláltáborokba hurcolt és megölt cigányok emlékének adózik. Az alkotó: Domonkos Tamás.
Roma kultúra
Rinyaújlakon a Rinyamenti Hátrányos Helyzetű Emberek Egyesülete, 2020.08.15-én roma skanzent adott át a nagyközönségnek Roma Kulturális és Hagyományőrző Park néven, amelyben három korhű ház, 1 kemence és 1 szabadtéri tűzhely található.
Rasszista támadások áldozatai
Danyi Zoltán roma mártír emléktáblája: Salgótarjánban található, a Forgách Antal utca 16. számú ház falán. Az emléktábla állítása három roma szervezet összefogásának köszönhető: egy helyi (Salgótarján Megyei Jogú Város Roma Nemzetiségi Önkormányzata), egy megyei (Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége) és egy országos (Idetartozunk Egyesület).
Képzőművészet/Festő
Balázs János szobra a salgótarjáni városközpontban, a Pécskő és a Március 15. utcák találkozásánál található. Az alkotó Szabó Tamás volt, a kompozíciót 2006-ban avatták fel.
Író/irodalom
Szepesi József roma költő, író, szerkesztő emléktáblája Salgótarjánban található, a Tanács út 7. számú ház falán. Alkotója Hakkel Gyula kőfaragó, 2018.04.06-án avatták fel.
Képzőművészet/Festő
Oláh Jolán emléktáblájaOláh Jolán roma festőművész emléktáblája, egykori lakhelyének falán, Salgótarjánban, a Rákóczi út 31. szám alatt található. Az eredeti bronz domborművet az elhelyezés után kevéssel ellopták. Jelenleg egy formájára nézve azonos égetett szilikát dombormű van a falra erősítve, amely a művész Tónál című képének egy részletét ábrázolja.
Zene/zenész
Gabora Károly cigányprímás emléktáblája Salgótarjánban, az Arany János út 23. falán található. Az emléktábla állítattója Kakuk József lokálpatrióta vállalkozó volt, aki erkölcsileg és anyagilag támogatta az emléktábla megvalósítását.
Képzőművészet/Festő
A salgótarjáni Roma Alkotóműhely a Gorkij krt. 52-54. szám alatt található. 2016-ban nyitották meg a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége fennállásának 20. évfordulóján.
Zene/zenész
Kovács József “Csúnya Jóska” (cigányprímás) emléktáblája Sarkadon található, az egykori Iparos Club vendéglő falán. Az emléktáblát 1999-ben állíttatta Sarkad Város Önkormányzata, közösen a helyi Cigány Kisebbségi Önkormányzattal.
Zene/zenész
A Szanyi cigányzenészek emlékoszlopa Szany nagyközségben, a Kossuth utca 33. szám alatt található, állíttatói Szany Nagyközség Önkormányzata és Szany Roma Nemzetiségi Önkormányzata voltak. Az alkotást Ifj. Nyári Sándor készítette és 2018.10.13-án adták át. Felirata: Az emlékoszlop az elhunyt szanyi cigányzenészek emlékére készült. A zenészek méltón képviselték a nagy múltú, híres Bokréta Néptánc Együttest Magyarországon és külföldön.
Zene/zenész
Dankó Pista domborműve Szatymazon, Dankó Pista Faluház (Dózsa György utca 42.) falán található. Állíttatója Szatymaz Község Önkormányzata volt, készítője Lapis András szobrászművész. Az alkotást 2004-ben adták át. A domborművön Móra Ferenc idézet olvasható: 'Vadon nőtt virág volt, / senki sem nevelte. / Csak az Isten szeme / nézett rá nevetve.'
Roma kultúra
Szedresen, az Acsádi-völgyben található egy lófejet formázó kopjafa. Azoknak a beásoknak állít emléket, akik Szatmárnémetiből az 1870-es években költöztek oda. Az emlékoszlopot 1996-ban állították fel.
A Partiumból Tolnába bevándorolt beások (Szedres Acsádi-völgyi területén) negyven, félig földbe vájt épületben laktak – aminek napjainkban már nincsen nyoma, és elsősorban fafaragással foglalkoztak. Magas szintű munkamoráljuknak köszönhetően gyorsan beilleszkedtek a Szedresen lakók közösségébe.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Suki Béla (filozófus, cigányprímás, középiskolai tanár) emléktáblája Szegeden található, az 1960-as, 1970-es évekbeli törzshelyén, a Hajnóczy utcai Tiszavirág Étteremben. Az emléktáblát fia állíttatta, közösen apja egykori barátaival és tanítványaival, 2020-ban.
Zene/zenész
Dankó Pista szobra Szegeden, a Dózsa utca és Stefánia (korzó) összefutásánál található. Országos közadakozásból valósult meg, amit barátja, tisztelője, Pósa Lajos költő koordinált. A szobrot 1912.10.20-án adták át. Alkotója Margó Ede volt, aki a prímás iránti tisztelet miatt nem fogadott el honoráriumot a szobor elkészítéséért.
Zene/zenész
Dankó Pista domborműve Szegeden a József Attila sugárút 43-ban (a Dankó P. utcai oldalon) található. Felállítását Csongor Győző kezdeményezte, a kivitelező Tápai Antal volt. A műemléket a cigány nótaszerző születésének centenáriumán adták át, 1958. június 14-én. Az emléktábla szövege: A szegedi cigánysoron a régi Hangász utcában e ház közelében született 1858. jún. 14-én Dankó Pista, „a magyar nótakirály”. Hirdesse ez az emlékmű a népet szolgáló művész halhatatlanságát
Zene/zenész
Dankó Pista szobra Szeged-Kiskundorozsmán található a dorozsmai szélmalom mellett (Szélmalom u. 2/A.). Az állíttató szervezet a Dorozsmai Hagyományőrző és Kulturális Egyesület volt, az alkotást Ambrus Imre készítette, 2021.09.03-án adták át. Dankó Pista szobra egy kis földhalomon áll. A szobor elé elhelyezett mészkőtábla felirata egyik nótájára utal, mintha éppen azt játszaná: Nem fúj a szél, nem forog a dorozsmai szélmalom.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emléktábla Szegeden, a Rákóczi u. 11. falán található. Az alkotást 2017-ben adták át, a Roma holokauszt 73. évfordulóján, állíttatója a Szegedi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat volt. Az emléktáblát eredetileg a szegedi alsóvárosi tanoda épületének udvarra néző oldalán helyezték el, de a Cigány Nemzetiségi Önkormányzat kezdeményezte, hogy az alkotás kerüljön a roma kisebbségi önkormányzat épületének utcafrontjára. Az áthelyezés alkalmából az emléktábla szövegét kiegészítették – ennek költségeit Szeged Város Önkormányzata állta. A tábla felirata: Tisztelettel adózunk az 1944. évi roma holokauszt áldozatainak emléke előtt.
Zene/zenész
Kállai János (1934–2003) cigányprímás volt. Emléktáblája Szolnokon a Jászkürt u. 2. falán található, Szolnok város polgármesteri hivatala állíttatta 2004.05.21-én.
Zene/zenész
Lukács József (1924–1987) emléktáblája Szolnokon, a Szapáry utca 17. (vélhetően egykori lakhelye) falán található. Az emléktábla magánkezdeményezésre valósult meg, 2011-ben adták át.
A tábla szövege: Szolnok és az Alföld népszerű prímásának emlékét őrzi e tábla.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emlékmű Szombathelyen a Jászai Mari utcában található. Erdélyi László, a szombathelyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat volt elnöke kezdeményezésére állították fel – a pharrajimos 50. évfordulója alkalmából – 1994. novemberében.
A műalkotást Szombathely város és Vas megye Önkormányzata finanszírozta.
Az emléktábla szövege is erről tanúskodik: Az 1944 novemberében e helyre összegyűjtött, innen kényszermunkára és koncentrációs táborba hurcolt sok száz Vas megyei cigány szenvedéseinek emlékére emelte Szombathely város és Vas megye polgársága a cigány deportálás ötvenedik évfordulóján.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Holdosi József roma író és pedagógus 1981 és 1991 között tanított Szombathelyen, a Kanizsai Dorottya Gimnáziumban.. Az emléktáblát egykori osztálya, a Kanizsai Dorottya Gimnázium Baráti Köre és a Kanizsai Dorottya Gimnázium állíttatta 2009-ben.
Roma kultúra
Tengelicen a beás cigány közösségre emlékeztető, fából faragott, lovat ábrázoló oszlopot az Aradi utcai temetőben állították fel 1999-ben.
Képzőművészet/Festő
A Péli Tamás emlékkopjafa Tiszadobon, az Andrássy kastély (volt Gyermekváros)- parkjában (Bocskai u. 59.) található Készítője Salló István volt, az átadás 1995-ben történt meg.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emléktábla Tiszapüspökiben, a Helytörténeti gyűjtemény (Fő út 79.) falán található, állíttatója a Tiszapüspöki Roma Nemzetiségi Önkormányzat volt. 2019-ben adták át. Felirata szerint: A roma holokauszt 75. évfordulójára állíttatták, tisztelettel és alázattal a tragikusan elhunyt áldozatok emlékének.
Helyi közéleti személyiség
Farkas Kálmán emlékműve Törökszentmiklóson, a Kígyó utcában található. Állíttatói a Cigánycsaládok Érdekvédelmi Egyesülete, Törökszentmiklós Város Önkormányzata és magán adományozók voltak. Az alkotást Ökrös Antal készítette el. 2010-ben adták át.
Vallás
Turán, a Fráter Lóránt utcában a helyi roma lakosság 1998-ban feszületet állíttatott fel. A talapzat felirata szerint a település cigány hívői megköszönik Isten jóságát és áldást kérnek az életükre, az Apostolok Cselekedeteiből vett idézettel (10:34-35): Péter így kezdte beszédét: Valóban el kell ismernem, hogy az Isten nem tesz a személyek közt különbséget, mindenki kedves előtte, aki féli és az igazsághoz igazodik, bármely nép fia is.
Író/irodalom
Nagyidai Sztojka Ferenc roma szótárkészítő, költő, műfordító. Kopjafáját 2018-ban állíttatta fel a helyi temetőben Uszód település Roma Nemzetiségi Önkormányzata. A kopjafa készítője Tisza Sándor népi iparművész.
Roma holokauszt
1945. februárjának elején 118 várpalotai és székesfehérvári romát (nőt, gyermeket, férfit) végeztek ki csendőrök a Várpalota határában lévő Grábler-tónál. A tömegsírt ma már ellepi a tó vize és közel 70 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a kivégzés közelében emlékművet állítsanak fel. A roma holokauszt áldozatainak emlékére készült emléktáblán Choli Daróczi József versének részlete olvasható: A sok cigányt mind elvitték, / nagy árkokat ásni vitték. / A nagy árok lassan mélyül, / víz bugyog fel a mélyérül.Az emlékművet 2014.08.02-án avatták fel.
Roma kultúra
Véménden, a Libalegelőn egykor volt cigánytelepnek állít emléket az a kétnyelvű, beás–magyar verses emléktábla, amelynek szövegét Dr. Orsós Anna költő, romológus írta. Sorai a következőket beás és magyar nyelven üzenik az utókornak: A mi beásaink itt éltek: / Sírtak, nevettek, daloltak, zenéltek / Sok fakanalat, teknőt faragtak / Tiszteld a helyet, ahol laktak.”
Roma holokauszt
Véménden a Roma Ifjúsági Ház (Kossuth Lajos u. 128.) előtt egy kettéhasadt élő fából kiemelkedő kopjafa emlékeztet a roma holokausztra. A fán beás nyelvű belevésett szövegek díszítik. Olvasható rajta egy vers magyarul és beás nyelven (Dr.Orsós Anna fordítása). A magyar változat: Fájok! Mindenki másnál jobban. Fájtam már ájulásig, s ájultam fájdalomig, földig, anyámig, szelíd szavú, kisgalamb hazámig. Megtéptem magam csontig, de nem törtem meg derékban, mint a csizmaszár.
Oktatás/pedagógus /freskó/szekkó
Holdosi József (roma író, pedagógus) emléktábláját 2011-ben adták át Vépen, Hatos Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában (Rákóczi Ferenc utca 22.). Felállítását az oktatási intézmény maga finanszírozta, közösen a települési önkormányzattal. Kivitelezője Marosits József szobrász volt. Az emléktábla arra emlékeztet, hogy Holdosi József 1957 és 1965 között a vépi általános iskola tanulója volt.
Roma holokauszt
A Roma holokauszt emlékművet Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Cigány Kisebbségi Önkormányzata állíttatta 2003-ban. A Bajcsy-Zsilinszky Endre tér 1. falán elhelyezett dombormű alkotója Farkas Ferenc. A kompozíción cigányasszony féltve öleli magához a gyermekét, a négyfelé szakadó háttér jelképezi, hogy a vészkorszak idején a roma családokat szétszakították a koncentrációs táborokban.