Emlékmű
Egyéb történelmi esemény
Ismeretlen
Babócsa
Helyi roma nemzetiségi önkormányzat/helyi cigány kisebbségi önkormányzat
Kisebbségi Önkormányzat
1996
faragott fa
230 cm
Somogy megye - 7584 Babócsa,
Romák az I. világháborúban: Az I. világháborúban a sorozás a magyarországi cigányságot sem kerülte el, sőt néhányan önként jelentkeztek a hadseregbe, meg sem várva a hivatalos behívóparancsot.
Az I. világháborúban több ezer roma katona harcolt, de a frontra küldött cigány férfiak száma pontosan nem határozható meg, ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a létszámuk jelentős lehetett.
Romák a II. világháborúban: A romák a második világháború idején többféleképpen váltak áldozattá: némely esetben kötelezően részt vettek a levente mozgalomban, ezért szovjet hadifogságba kerültek; behívták őket katonának munkaszolgálatra; illetve igen jelentős, máig sem pontosítható számban végezték a roma holokausztban, a pharrajimosban. Mivel a cigányság nem volt szervezett és sokukat mindenféle nyilvántartásba vétel nélkül gyilkolták meg, az áldozatok számát nehéz megállapítani; a becslések 200 000-től 2 000 000-ig terjednek.
A roma holokauszt ténye sokáig ismeretlen maradt a közvélemény előtt. Helmut Schmidt német kancellár 1982-ben elismerte ugyan a pharrajimos megtörténtét, de a cigányságot csak az 1990-es évek elején, Ian Hancock, angliai roma polgárjogi aktivista, publikációi nyomán kezdték a náci rendszer áldozatai közé számítani.
A Roma Holokauszt Nemzetközi Emléknapját, minden évben, augusztus 2-án tartják meg.
http://www.elsovilaghaboru.com/tortenete/cikk/a_ciganybaka_a_haboruba_is_elviszi_a_hegedujet
https://mult-kor.hu/20090903_egy_ciganyprimas_naploi_az_elso_vilaghaboru_borzalmairol
https://hu.wikipedia.org/wiki/Porajmos
https://hu.wikipedia.org/wiki/A_cig%C3%A1nyholokauszt_eml%C3%A9knapja